Serwis      +48 87 429 56 56      serwis.kostrzewa.com.pl/      Pon - Pt: 7:00-20:00 | Sob - Nd - Święta: 10:00-16:00
Blog firmowy

Brytyjczycy odchodzą od paliw kopalnych, Polska nadal wspiera węgiel

Instalacja nowych kotłów gazowych musi zostać zakazana od 2025 r., w przeciwnym razie uzyskanie neutralności emisyjnej Wielkiej Brytanii w 2050 r. będzie skazane na porażkę – opublikował brytyjski Guardian, powołując się na ustalenia komisji wysokiego szczebla zwołanej przez wiodącą brytyjską organizację biznesową CBI.

28.07.2020

Zakaz miałby dotyczyć konwencjonalnych kotłów gazowych, ale kotły hybrydowe lub kotły na wodór byłyby dozwolone zgodnie z zaleceniami organizacji biznesowej opracowanymi we współpracy z liderami branży energetycznej.

 

Komisja stwierdziła również, że do 2035 r. w domach należy zaprzestać wszelkich instalacji spalających gaz kopalny, zamiast tego należy stosować technologie obejmujące pompy ciepła i ogrzewanie miejskie. Stwierdzono również, że należy udzielać dotacji lub pożyczek mieszkańcom oraz przedsiębiorcom w celu wsparcia modernizacji ogrzewania.  

 

Ogrzewanie jest największym źródłem emisji dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii, stanowiąc ponad jedną trzecią całkowitej emisji. Dekarbonizacja ciepła jest największym wyzwaniem energetycznym w walce z kryzysem klimatycznym, o tyle trudnym, bo wymagającym działań w milionach pojedynczych domów. Obecnie tylko 1 mln z 27 mln domów w Wielkiej Brytanii ma ogrzewanie niskoemisyjne.

 

Obecna polityka rządu zakłada zakaz stosowania kotłów gazowych dopiero od 2025 r. w nowo budowanych domach. Jak oszacowano, podjęcie działań w celu zmiany brytyjskiego ogrzewania stworzyłoby 150 000 miejsc pracy i pomogłoby krajowi wyjść ze szkód gospodarczych spowodowanych pandemią koronawirusa.

 

– Ożywienie ekologiczne i postęp w kierunku zerowej emisji netto w Wielkiej Brytanii są skazane na niepowodzenie, jeśli nie zajmiemy się pilną potrzebą odejścia od paliw kopalnych w naszych domach i budynkach – powiedział Karan Bilimoria, przewodniczący CBI i przewodniczący komisji ds. ciepła.

 

Na jakim etapie odchodzenia od paliw kopalnych w ogrzewnictwie mieszkaniowym jest Polska? Rządowy Program „Czyste Powietrze” po zmianach wprowadzonych 15 maja 2020 r. punktuje gaz wyżej od biomasy (tam, gdzie istnieje możliwość podłączenia do sieci gazowej, nie ma możliwości uzyskania dotacji do instalacji kotła na pellet) oraz w dalszym ciągu dopłaca do montażu kotłów na węgiel.